A.D.Danilecki , 66-200 Świebodzin, Polska
W tej chwili szopen@aurora.put.poznan.pl
lub szopen@arrakis.cs.put.poznan.pl
Poznań, 61-142 Ul.Św Rocha 11b
Adres powyższy aktualny na pewno do wakacji 2000 roku
Krótki wstęp do programowania z wykorzystaniem inline assemblera x86

TO JEST WERSJA 0.6 TEGO TEKSTU - CZYLI WCIĄŻ BETA PROSZE O KOMENTARZE, TYCZĄCE STYLU, EWENTUALNYCH BŁEDOW ITD JEŻELI SAM DAŁBYŚ RADE LEPIEJ NAPISAĆ NINIEJSZY DOKUMENT, PROSZE O KONTAKT A PRZEKAŻE WSZYSTKIE MATERIAŁY W MOIM POSIADANIU
18 października 1999 . Wszystkie linki zamieszczone w tekście do tego dnia istniały (were valid) o ile nie jest podane inaczej w tekście avly@castle.net - adres nieaktualny, nie znam nowego adresu



Dodatek C: Zalecany edytor


NEXT - List M.Różckiego na temat RISCów
PREV - Prawa autorskie

do spisu treści

Po pierwsze, jakiego używać edytora? Im dłużej piszę pod linuxem, tym częściej używam vi. Pierwsze wrażenie wprawdzie jest okropne, ale warto się przemóc i nauczyć. Odmiany tego edytora to nvi i vim.
W Tips-HOWTO znajdziesz w jaki sposób dostosować vi do swoich potrzeb. Krótki kurs vi'a był w Magazynie Unix & Linux 2/98 (Bardzo krótki, bardzo, bardzo ale na początek wystarczy). Tak przy okazji, mam nadzieje ze nie wywoluje kolejnej swietej wojny na temat co jest lepsze: emacs czy vi.

Na początek spróbuj dodać w pliku .exrc w swoim katalogu domowym następującą linię :
set ruler
Efektem będzie wyświetlanie numeru wiersza i kolumny w lewym dolnym rogu edytora. Mała rzecz, a cieszy.

Kilka pożytecznych poleceń, których opis ciężko znaleźć :
'v' zaznacza tekst, możesz go potem skasować (komendą 'd') lub zastąpić innym tekstem (komendą 'R'). Kasować możesz do różnych buforów, np "add kasuje całą linię do bufora 'a', a "ap wstawia linię z bufora a. Ostatnią zmianę cofasz komendą 'u'. Pozostałe polecenia znajdziesz w wymienionej gazecie "ML&U".

Niezły jest też joe, dla początkujących dobry jest pico, ale problem z nimi polega na tym że nie na każdym systemie muszą być zainstalowane. Niektórzy maniacy używają emacs lub xemacs, inni wolą kedita pod KDE. Ja polecam mimo wszystko vi.



NEXT - List M.Różckiego na temat RISCów
PREV - Prawa autorskie